هدف اصلی سیم کشی کنترل انتقال اطلاعات یا انجام ارتباط در یک سیستم الکتریکی است. کابل کنترل کابلهای چند هادی هستند که در اتوماسیون و کاربردهای ابزار دقیق استفاده می‌شوند. کابلهای کنترل می‌توانند انتقال فرآیندهای خودکار را اندازه گیری و تنظیم کنند. کابلهای کنترل اغلب دارای درجه UL هستند. کابل‌های کنترل معمولاً با یک محافظ فویل، محافظ بافته یا ترکیبی از این دو محافظت می‌شوند. 

هنگام انتخاب کابل کنترل، انعطاف‌پذیری یک نگرانی است. درک اینکه آیا کابل کنترل باید انعطاف‌پذیر باشد یا اینکه به طور مداوم خم شود بسیار مهم است. کابلهایی که در اتوماسیون فرآیند به طور مداوم خم می‌شوند، می‌توانند به ساختارهای متفاوتی در مقایسه با کابلی نیاز داشته باشند که صرفاً باید انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند به درستی در محصول هدایت شود و همچنان به درستی کار کند.

کاربرد کابل کنترل

سیم کشی کنترل را می‌توان در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع مشاهده کرد، سیستمهای کنترل ولتاژ پایین برای کاربردهای مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. سیستم کنترل ولتاژ خط در کاربردهای بزرگ تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. برای کنترل سیستمهای صنعتی بزرگ از سیستم‌های کنترل ویژه‌ای مانند سیستمهای کنترل الکتریکی، پنوماتیک و الکترونیکی استفاده می‌شود. 

با استفاده از سیم کشی کنترل میتوانیم یک دستگاه را در یک سیستم الکتریکی تنظیم یا کنترل کنیم. کاربردهای کابل تخت و بافته شده متعدد و متنوعی وجود دارد که شامل موارد زیر است، اما محدود به موارد زیر نیست:

✅ خطوط مونتاژ

✅ رباتیک

✅ توزیع قدرت

✅ تجهیزات اتوماتیک

✅ صنعت ساخت ماشین‌های صنعتی

✅ تسمه‌های نقاله

کابل فرمان یا کابل کنترل در فضای باز کاربرد ندارد و درصورت لزوم میتوانید مدلهایی از کابل کنترل که دارای روکش ضد رطوبت است و وزن کم دارند؛ تهیه و خریداری کنید؛ به همین دلیل این کابل‌ها به صورت شیلد‌دار، آرموردار، افشان و نیمه افشان و مفتولی ارائه شده است. از مزیت‌های کابل کنترل می‌توان به مقاوم بالا در مقابل جانوران موذی و ضد روغن و مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. این کابل‌ها کاملاً کم دود هستند.

کابل کنترل
انواع کابل کنترل

انواع کابل کنترل

کابلهای کنترل، خانواده بزرگی از کابل‌ها را دربر میگیرد که بر اساس استانداردهای مختلف بریتانیایی، اروپایی و بین المللی تولید می‌شوند. این خدمات عبارت‌اند از: کابل CY، SY کابل، کابل YY، و LiYCY و LiYY کابل طراحی شده برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی صنعتی اتوماسیون ماشین، از جمله انتقال سیگنال، اندازه گیری، کنترل و مدیریت است.

 این کابلهای کنترل اغلب توسط برنامه‌های کاربردی مانند کابل تامین ماشین آلات، کابل موتور و کابل رباتیک مورد اشاره قرار می‌گیرند. آن‌ها همچنین به عنوان کابلهای چند هسته‌ای، کنترل فلکس و کابلهای انعطاف‌پذیر کنترل شناخته می‌شوند. این کابلهای انعطاف‌پذیر بسته به ویژگیهای ساختمانی خود می‌توانند برای استفاده تحت تنشهای مکانیکی سبک، متوسط یا زیاد مناسب باشند. آن‌ها همچنین درجات مختلفی از محافظت در برابر تداخل الکتریکی و مقاومت در برابر مواد سوزاننده و روغن‌ها را ارائه می‌دهند. در جدول زیر به انواع مختلف کابل کنترل اشاره نموده‌ایم:

کابل (YSLY / HSLH) 

کابل همه کاره بدون محافظ یا بدون محافظ مناسب برای اکثر شرایطی که فقط استرس مکانیکی کمی وجود دارد.

کابل  (YSLCY / HSLCH)

کابل انعطاف پذیر چند هسته‌ای با پلی اتیلن ترفتالات (PETP) برای انتقال بدون تداخل الکترومغناطیسی

کابل (YSLYSY / HSLHSH)

کابل محافظ انعطاف پذیر با نوار سیم فولادی گالوانیزه برای حفاظت مکانیکی بیشتر

کابل LiYCY

کابل محافظ، برای کاربردهایی که استرس مکانیکی متوسط و غربالگری الکترومغناطیسی مورد نیاز است.

کابل LiYY

کابل بدون محافظ و بدون محافظ برای کار سبک در محیطهای خشک و مرطوب.

کابل LiHH

کنترل ظرفیت کم LSZH غربال نشده

کابل LiHCH

کابل انتقال داده LSZH غربال شده

 

ساختار کابل کنترل

ساختار کابل کنترل، باتوجه به نوع و مدل متفاوت است. کابل کنترل دارای هادی از جنس مس آنیل شده و دارای عایق از جنس پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اورتان (PUR) است. کابل کنترل دارای گیج 28AWG تا 2AWG و ولتاژ ۳۰۰ تا ۶۰۰ ولت است و می‌تواند حداکثر دما را تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد تحمل کند. با استفاده از فرآیند زره کردن، کابل را می‌توان از آسیب مکانیکی محافظت کرد؛ لذا برخی مدلهای کابل کنترل دارای کیفیت بالا و قدرت مناسب هستند. در صورتیکه کابل کنترل بدون شیلد باشد، رنگ پوشش آن طوسی است و در صورتیکه کابل دارای روکش باشد، جنس آن از پلی استر است و به دور رشته‌ها تابیده می‌شود؛ همچنین کابل شیلد دار معمولا در تابلوهای فرمان و در مناطقی که میدان مغناطیسی وجود دارد، استفاده می‌شود. 

کابل شیلد‌دار، از پر کاربردترین مدلهای کابل کنترل یا کابل فرمان هستند و به صورت عمده تهیه و خریداری می‌شوند. مهم‌ترین معیارهای خرید کابل کنترل شامل: ضخامت لایه بیرونی، روکش کابل، جنسهادی، نوع و مدل کابل، ابعاد و اندازه می‌باشد. کابل کنترل معمولاً در تعداد رشته‌های ۲ تا ۶۱ رشته با حداکثر سطح مقطع ۲.۵ میلی‌متر تهیه و تولید می‌شود.

باتوجه به اینکه انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مدل کابل کنترل نیاز به دقت بالا دارد؛ به همین دلیل برای تهیه و خرید کابل کنترل می‌توانید از طریق راههای ارتباطی مندرج در سایت با کارشناسان ما در تماس باشید و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید و مشاوره قبل از خرید دریافت کنید.

برندهای فروشنده انواع کابل فرمان

کابل فرمان یا کابل کنترل به دو شکل کابل فرمان افشان بدون شیلد و شیلد دار تهیه و تولید شده است. برندهای مختلف این کابل را تهیه و تولید می‌کنند. از جمله برندهای محبوب و با کیفیت می‌توان به برندهای زیر اشاره نمود:

💠 سیم و کابل سیمیا

💠 سیم و کابل البرز الکتریک نور

💠 سیم و کابل دامغان

💠 سیم و کابل خراسان افشار نژاد

💠 سیم و کابل سیمکو

💠 سیم و کابل همدان

یکی از برندهای عرضه کننده انواع کابل کنترل یا کابل فرمان، سیم و کابل سیمیا است که محصولات خود را با تنوع و کیفیت بالا تهیه و تولید میکند. برای تهیه و خرید انواع سیم و کابل برند سیمیا از طریق راههای ارتباطی مندرج در سایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

سخن نهایی

ممنون از این که در مقاله کابل کنترل با کوشا الکتریک همراه بودید. در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید؛ کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

نوشته شده در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید