امروزه تمامی فعالیت‌ها با استفاده از گوشی همراه انجام می‌شود و ما در هر لحظه در حال ثبت روزمرگی‌های خود از طریق تلفن همراه هستیم. گاهی نیاز داریم این لحظات را در صفحه‌ای به نمایش بگذاریم. کابل MHL این امکان را برای ما محیا می‌کند. MHL مخفف MOBILE HIGH DEFINITION به معنی اتصال موبایل با بالاترین کیفیت می‌باشد. این استاندارد توسط کنسرسیوم MHL شامل برخی شرکت‌های معتبر تکنولوژی مانند سونی، سامسونگ، توشیبا، نوکیا و… طراحی شده و به طور کلی دارای ورژن‌های ۱.۲ و ۳ می‌باشد. این کابل دارای ۲ سر می‌باشد که یک سر آن همان کابل HDMI و سر دیگر کابل MICRO USB می‌باشد. سر اول به تلوزیون و سر دوم به تبلت یا موبایل متصل می‌شود.

از جمله کاربرد‌های آن این است که شما می‌توانید بازی را با استفاده از کنترل لمسی روی موبایل یا تبلت انجام دهید و هم زمان به تلوزیون نگاه کنید یا دسته کنترل کنسول را با استفاده از بلوتوث با گوشی هماهنگ و با دسته بازی کنید. شما همچنین همان طور که گفته شد عکس‌ها و فیلم‌های خود را روی نمایشگر بزرگ‌تر مشاهده کنید و همچنین ویدیو‌های موجود در پلتفرم‌های مختلف مانند یوتیوب را بر روی تلوزیون مشاهده کنید یا از این طریق موسیقی گوش دهید. و در آخر می‌توانید گوشی یا تبلت خود را به کامپیوتر تبدیل کنید.

کابل MHL چیست

انواع کابل MHL

به طور کلی دو نوع کابل MHL وجود دارد. به نام‌ها ACTIVE و PASSIVE. نوع اول این کابل برای کار کردن به نیروی برق نیاز دارد و نوع دوم یعنی PASSIVE ندارد. کابل‌های قدیمی‌تر برای کار نیاز به آداپتور جانبی داشتند به این معنا که رابطی وجود داشت که دارای یک سیم (MICRO USB) و یک پورت مادگی HDMI بودند. پورت اول به گوشی و پورت دوم به تلوزیون متصل می‌شد و یک اداپتور (معمولا شارژر خود گوشی) که رابطی برای تامین برق گوشی و خود رابط.

اما در حال حاضر بسیاری از رابط‌هایی که تولید می‌شود نیازی به اداپتور ندارند. همان طور که گفته شد ۳ ورژن کابل MHL موجود می‌باشد که نوع اول اغلب برای موبایل‌های تولید شده در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ می‌باشند و گوشی‌های جدید‌تر دارای ورژن ۲ و ۳ می‌باشند. کابل MHL به دو نوع ۵ و ۱۱ پین نیز تقسیم می‌شوند. ۱۱ پین مخصوص گوشی‌های جدید است اما ۵ پین استاندارد اولیه این کابل‌ها بوده که برای گوشی‌های قدیمی می‌باشد.

مزیت کابل MHL

ممکن است شما تصور کنید استفاده از وایرلس به دلیل نبودن سیم بسیار بهتر می‌باشد اما این کابل دارای مزیت‌هایی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. دستگاه شما حین اتصال به تلوزیون نه تنها از شارژ آن کاسته نمی‌شود بلکه از طریق کابل MHL شارژ نیز می‌شود و می‌توانید هنگام استفاده از کابل‌ام اچ ال نور و روشنایی صفحه نمایش گوشی را در کمترین حد بگذراید؛ چرا که میزان روشنایی گوشی بر روی کیفیت تصویر پخش شده از تلویزیون تاثیر نخواهد گذاشت.

همچنین می‌توانید از طریق کنترل تلوزیون موبایل یا تبلت خود را هدایت کنید. شما با استفاده از نرم‌افزار‌های زیادی می‌توانید این ارتباط را برقرار کنید اما نکته قابل توجه درباره این کابل ارائه تصویری با کیفیت بسیار بالا می‌باشد. یکی از ویژگی‌های مهم این کابل این است که هیچگونه تاخیر یا به اصطلاح «لگی» در آن وجود ندارد به همین دلیل برای بازی کردن با گوشی بسیار مناسب می‌باشد.

کاربرد کابل MHL

شارژ گوشی یا تبلت با HDMI امکان‌پذیر می‌باشد یا خیر؟

به طور کلی برای انتقال دیتا یا برق توسط یک پورت باید پین مربوطه به آن پورت تعبیه شود و همچنین کنترل کننده آن هم باید توانایی انتقال اطلاعات یا برق را پشتیبانی کند. به طور مثال در استاندارد USB دارای دو پین برای دیتا و دو پین برای انتقال توان دارد و کنترلر USB در فرستنده و گیرنده این مسئله متوجه می‌شود. در پورت یا کابل HDMI تنها پایه ۱۸ وجود دارد که در آن برق ۵ ولتی با جریان ۵۵ میلی آمپر برقرار است. در حالی که پورت USB بین ۱۰۰ تا ۹۰۰ میلی آمپر می‌تواند جریان داشته باشد که جریان را به گوشی یا تبلت منتقل می‌کند و هرچه این رقم بیشتر باشد سرعت شارژ نیز بیشتر می‌شود.

دلیل اصلی که شارژ کردن گوشی و تبلت با این کابل امکان‌پذیر نیست به علت این است که این کابل به این منظور طراحی نشده است. اما با کابل MHL شما می‌توانید این کار را انجام دهید زیرا ترکیبی از USB و HDMI می‌باشد.

سخن نهایی

در این مطلب با کابل MHL، مزایا و کاربرد‌های آن اشنا شدید. انواع مختلفی از ان وجود دارد که با توجه به نیاز خود می‌توانید بین انها انتخاب خود را داشته باشید و با اشتراک ویدیو و تصاویر خود یا بازی‌های گوناگون لحظات فرح بخشی را برای خود فراهم کنید.فروشگاه کوشا الکتریک آماده شنیدن سوالات و نظرات شما عزیزان می‌باشد.

تاریخ انتشار 1401/05/18

دیدگاهتان را بنویسید